👤

You work delivering food for a local farmer. You sell eggs from the farm at a price of 3 for $2.00, 6 for $3.50, 12 for $6.00, and 24 for $13.00. What is the best deal for buying eggs?

A.
3 eggs for $2
B.
6 eggs for $3.50
C.
12 eggs for $6.00
D.
24 eggs for $13.00