could someone please answer this question for me asap pls :)

Step-by-step explanation:
3/2=x/1
3=2x
x=3/2
x=1.5
so the unit rate of price per melon is 1.5
Answer:
Step-by-step explanation:
unit rate is another way of saying "slope of the line"
3/2 is the slope of the line..just from inspection of the graph
1.5 is another way to say 3/2 and that's how me might normally say the cost of one watermelon... it's a $1.50 so the unit rate is 1.5 units.. and here the units are dollars