👤

Calculate the average power produced when a car of mass 400 kg accelerates from rest to a speed of 20m/s in a time interval of 1 minute.​

Answer :

Explanation:

w=F×d 1kg=9.807N

p=w/t 400kg=9.807×400=3922.8N

p=Fd/t

=3922.8×20×1

power=78456 watt

..sorry..if the answer is not right..

Go Teaching: Other Questions