Answer :
Answer:
Total FV= $34,947.44
Explanation:
Giving the following information:
Cash flows:
1= $6,400
2= $6,450
3= $7,225
4= $7,500
Opportunity cost= 10%
To calculate the future value of the cash flows, we need to use the following formula on each cash flow:
FV= Cf*(1+i)^n
i= opportunity cost
FV1= 6,400*1.1^4= 9,370.24
FV2= 6,450*1.1^3= 8,584.95
FV3= 7,225*1.1^2= 8,742.25
FV4= 7,500*1.1= 8,250
Total FV= $34,947.44