Answer :
Answer:
$45,450
Explanation:
your first year sales should be $500,000
your second year sales should be $500,000 x 1.03 = $515,000
your third year sales should be $515,000 x 1.03 = $530,450
total sales = $1,545,450
since you previously budgeted $1,500,000 in sales for the 3 years, you were off by $45,450