Answer :
Answer:
22 and 26 minutes
Step-by-step explanation:
Given that :
Mean, m = 24
Standard deviation, s = 2
The Zscore representing the middle 68% falls within 1 standard deviation of the mean ;
68% : (-1 < z < 1)
From the Z standardization equation ;
Z = (x - m) / s
Zs = x - m
x = Zs + m
For Z = - 1 ; x = (-1*2 + 24) = - 2 + 24 = 22
For Z = 1 ; x = (1*2 + 24) = 2 + 24 = 26
The middle 68% of all people finish the quiz somewhere between 22 and 26 minutes