👤

Answer :

Answer:

The time taken by the projectile to hit the ground is 6.85 sec.

Explanation:

Given that,

Vertical height of cliff = 230 m

Distance = 300 m

Suppose, determine the time taken by the projectile to hit the ground.

We need to calculate the time

Using second equation of motion

[tex]s=ut+\dfrac{1}{2}gt^2[/tex]

Where, s = vertical height of cliff

u = initial vertical velocity

g = acceleration due to gravity

Put the value in the equation

[tex]230=0+\dfrac{1}{2}\times9.8\times t^2[/tex]

[tex]t=\sqrt{\dfrac{230\times2}{9.8}}[/tex]

[tex]t=6.85 sec[/tex]

Hence, The time taken by the projectile to hit the ground is 6.85 sec.