Answer :
Answer:
Ok, let's suppose that the unknown amount is the number of books you buy in a library. (let's represent this unknown quantity with the variable X)
We know that each book costs $9.75, and we know that in total cost for the X books is $68.25
Then, how many books do you get?
We know that if one book costs $9.75, then X books will cost X times $9.75
Then the total cost is:
C(X) = X* $9.75
And we know that the total cost was $68.25
Then to solve this, we need to solve the equation:
X* $9.75 = $68.25
X = $68.25/$9.75 = 7
The equation that can be used to represent the information is the cost of a book is $3, find the number of books when a customer pays $21.
To represent the scenario, the cost of a book is $3, find the number of books when a customer pays $21.
Therefore, the number of books will be:
3x = 21
x = 21/3
x = 7
In conclusion, the correct option is $7.
Learn more about equations on:
https://brainly.com/question/13763238