👤

The school store sells pens for $0.20 each and pencils for $0.30 each. Anthony
spent $2.70 to buy a total of 5 pens and pencils. How many pencils did
Anthony buy? pencils
Help I need it now!

Answer :

Answer:

5

Step-by-step explanation:

im not sure i need points im so srry