Answer :
Answer:
8.40 / 24 = 0.35 (cost per 1 ounce)
36 x 0.35 = 12.6 (cost for 36-ounce bottle)
8.40/24= .35 cents per ounce
So .35 Multiplied by 36= 12 dollars and 60 cents
So .35 Multiplied by 36= 12 dollars and 60 cents