Answer :
Complete question :
Ray starts walking to school at a rate of 2 mi/h. Ten minutes later, his sister runs after him with his lunch, averaging 6mi/h. Determine take it takes for sister to catch up
Answer:
5 minutes
Step-by-step explanation:
Ray's rate = 2mi/ hr
Time walked before sister starts = 10 minutes = (10/60) = 0.16667 hours
Hence, distance already covered = (rate * time) = (2 * 0.16667) = 0.3333 miles
To catchup :
Let t = Time taken to catch ; At t, distance covered must be the same ; thus ;
0.3333 + (2 * t) = 6 * t
0.3333 + 2t = 6t
0.3333 = 6t - 2t
0.3333 = 4t
t = 0.3333 / 4
t = 0.0833333 hours
t = 0.0833333 * 60 = 5 minutes