👤

Answer :

Answer:

422.1 grams

Explanation:

First find the atomic mass of each element on your periodic table.

Pb = 207.2 amu

O = 16 amu

H = 1 amu

They are two oxygen and two hydrogen atoms. Now add the atomic mass of all the elements together

207.2 + 16(2) + 1(2) = 241.2 grams

Now multiply 241.2 with the 1.75 moles

241.2 * 1.75 = 422.1

So the final answer is 422.1 grams.

Hope it helped!