👤

Answer :

Answer:

The relationship shown for the flour and the cost is that of a direct variation because the graph is a straight line, noting that the increase of one variable causes also the increase to the value of the other. The point (1, 0.75) means that every pound of flour costs 0.75 dollar. From the graph given, the bakery will have to pay approximately $30 for 40 pounds of flour.

Step-by-step explanation: