👤

Q3. A large block of stone is held at a height of 15m having gained 4500J
of GPE. How much does it weigh (you are calculating mass!) ? Answer to
one decimal
place.​

Answer :

Answer:

[tex]gpe = mgh \\ = (mg)h[/tex]

(mg)= weight

[tex]pe = (mg)h \\ 4500 = 15(mg) \\ mg = 300n[/tex]

mg = 300N