👤

Answer :

Answer:

The work done on the concrete is 1,470,000 J

Explanation:

Given;

mass lifted by the crane, m = 3,000 kg

height through which the mass was lifted, h = 50 m

The work done on the concrete is equal to the gravitational potential energy of the concrete due to the height it was raised.

E = W = mgh

W = mgh

W = 3000 x 9.8 x 50

W = 1,470,000 J

Therefore, the work done on the concrete is 1,470,000 J