Answer :
Answer:
A. 6.79
Step-by-step explanation:
4/3.88= 0.97 per can
0.97*7=6.79
Answer:
Option A: $6.79 is the correct answer.
Step-by-step explanation:
Given that:
Cost of 4 cans of tuna = $3.88
Cost of 7 cans of tuna is to be find.
We will find the unit rate.
Unit rate = [tex]\frac{Cost\ of\ cans}{Number\ of\ cans}[/tex]
Unit rate = [tex]\frac{3.88}{4}[/tex]
Unit rate = $0.97 per can
Cost of 7 cans = 7*0.97
Cost of 7 cans = $6.79
Hence,
Option A: $6.79 is the correct answer.