👤

Answer :

Answer:

A. 6.79

Step-by-step explanation:

4/3.88= 0.97 per can

0.97*7=6.79

Answer:

Option A: $6.79 is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of 4 cans of tuna = $3.88

Cost of 7 cans of tuna is to be find.

We will find the unit rate.

Unit rate = [tex]\frac{Cost\ of\ cans}{Number\ of\ cans}[/tex]

Unit rate = [tex]\frac{3.88}{4}[/tex]

Unit rate = $0.97 per can

Cost of 7 cans = 7*0.97

Cost of 7 cans = $6.79

Hence,

Option A: $6.79 is the correct answer.

Go Teaching: Other Questions