👤

Answer :

The work done by Eva is 120 J.

Explanation:

Given:

F = 40 N

d = 3 m

Required:

Work

Equation:

W = Fd

where: W - work, J

F - force, N

d - distance, m

Solution:

W = Fd

W = (40 N)(3 m)

W = 120 Nm or 120 J

Final Answer:

The work done by Eva is 120 J.

Go Teaching: Other Questions