👤

Answer :

Answer:

110.7Joules

Explanation:

Work is said to be done when the force applied to a body cause the body to move through a distance. Mathematically:

Work done = Force * Distance

Given the following

Force = 270 -0  = 270N

Distance moved = 0.410m

Required

The work done

Substitute the given parameters into the formula

Workdone = 270 * 0.41

Workdone = 110.7Joules

Hence the work done in pulling the bow is 110.7Joules