Answer :
Answer:
A. 12.1%
B. 8.9%
Explanation:
a. Calculation for What is the company's new cost of equity
Using this formula
New cost of equity=Cost of capital+[(Cost of capital- Debt interest rate ) *(Debt-equity ratio)*(1)]
Let plug in the formula
New cost of equity=[0.089+[(0.089-0.057)*(1)*1]
New cost of equity=[0.089+0.032*(1)*1]
New cost of equity=[0.121*(1)*1]
New cost of equity=0.121*100
New cost of equity=12.1%
Therefore the company's new cost of equity will be 12.1%
b. Calculation for What is its new WACC
Particular Weight Cost Weighted cost
Equity 0.5000 *12.1% = 0.0605
Debt 0.5000 * 5.7% =0.0285
WACC =0.089*100
WACC =8.9%
(0.0605+0.0285)
Therefore the new WACC will be 8.9%