👤

Zee wants to make 2 liters of a special drink for a party. She squeezed the eight lemons she had and got 0.375 liters of lemon juice. She had 0.35 liters of cranberry juice, and 1.2 liters of water.How much of the special drink can she make? How much more or less than 2 liter will she have

Answer :

Answer:

1. 1.925 Liters

2.  0.075 Liters  less than the 2 Liter of special drink

Step-by-step explanation:

Step 1

Quantity of lemon juice = 0.375 Liters

Quantity of cranberry juice = 0.35 liters

Quantityof water = 1.2liters

Total Quantity of  Special drink = 0.375 L+ 0.35L + 1.2 L= 1.925 Liters

Step 2

But since she wanted to make 2 Liters of the special drink she will have

2 Lter - 1.925L= 0.075Liters  less than the initial 2 Liter of special drink planned.

Answer:

a. 1.925 litres

b. 0.075 litres less

Step-by-step explanation:

a. How much of the special drink can she make?

To find out the quantity of juice produced, add the component juice quantities and the water:

= 0.375 + 0.35 + 1.2

= 1.925 litres

b. How much more or less than 2 litres will she have?

= 2 - 1.925

= 0.075 litres less