Willywonca2008go Willywonca2008go Mathematics Answered At a grocery store, Guadalupe bought a bag of apples that weighed 27.4 ounc • Apples cost $1.60 per pound. • There are 16 ounces in a pound. How much did Guadalupe's apples cost?