👤

At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound. At another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per bag. Which explains how to find the better buy?
Divide 4.50 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0.80 per pound.
Divide 0.80 by 5 to find the unit rate for the 5-pound bag, and compare that number to $0.80 per pound.
Multiply 4.50 by 5 to find the cost for 5 pounds, and compare to $4.50 per bag.
Multiply 4.50 by 0.80 to find the cost for 5 pounds, and compare to $4.50 per bag.

Answer :

Answer:

It's the first one

Step-by-step explanation:

To find the price per pound, you have to divide 4.50 by 5, which you then compare to $0.80

Answer:

its a in edg

Step-by-step explanation:

just took the test peace out home fry

Go Teaching: Other Questions