👤

Answer :

Answer:

$0.56

Step-by-step explanation:

Cost of 3 1/3 pounds of beef at $1.35 per pound

= 3 1/3 × 1.35

= 10/3 × 1.35

= $4.5

He divides the meat into 8 equal packages. To the nearest cent, the price of each package is $

= $4.5 / 8

= $0.5625

Approximately $0.56 to the nearest cent