Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
Mary spends 8*6=48 dollars
Pete spends 9*12=108
Mary got a better deal per cupcake
Answer:
They spent the same amount per cupcake ($1.33)
Step-by-step explanation:
To solve this, we need to find the unit rate of cost per cupcake. To do that, we divide 8 by 6 and divide 12 by 9. When we do that, we get 1.33 for both. That means they spent the same amount per cupcake ($1.33).