Answer :
Answer:
[tex]9\ m/s^2[/tex]
Step-by-step explanation:
For a moving object, the force acting on the object varies directly with the object's acceleration.
F ∝ a
or
[tex]\dfrac{F_1}{a_1}=\dfrac{F_1}{a_2}[/tex]
Put F₁ = 8 N, a₁ = 4 m/s², F₂ = 18 N and a₂ = ?
Put all the values,
[tex]\dfrac{8}{4}=\dfrac{18}{a_2}\\\\2=\dfrac{18}{a_2}\\\\a_2=9\ m/s^2[/tex]
So, the new acceleration is [tex]9\ m/s^2[/tex].