Answer :
Answer:
Total Surface Area of Solid = C.s.a of hemisphere+C.s.a of cone+C.s.a of Cylinder
slant height of cone=√h²+r²
=√6²+8²
=√100
=10cm
height of cone = 10 cm
radius of hemisphere =radius of cone=radius of cylinder=8cm
T.S.A of solid=2πrh+2πr²+πrl
=πr[2h+2r+l]
=3.14*8[2*10+2*8+10]
=25.12[36+10]
=25.12*46
=1155.52 cm²
Explanation:
hope this helps
Answer:
Height of the cylindrical part and cone are 10cm and 6cmrespectively
Radius of cone , cylinder and hemi sphere=3.5cm
r=3.5cm for both Cylinder and cone
The area of canvas required=Surface area of hemishphere,cylinder and cone parts of tent
A=2πr
2
+2πrh+πr(
h
2
+r
2
)
A=2π×3.5×3.5+2π×3.5×10+π×3.5(
3.5
2
+6
2
)
A=373.3cm
2