👤

Answer :

Answer:

Sale price of the watch = $60

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of the watch at Macy's = $150

Discount on watch = 60%

Amount of discount = 60% of cost

Amount of discount = [tex]\frac{60}{100}*150[/tex]

Amount of discount = 0.60*150 = $90

Price after discount = 150-90

Price after discount  = $60

Hence,

Sale price of the watch = $60