👤

Answer :

Answer:

183.27miles

Step-by-step explanation:

Note that we are considering two planes.

Plane 1

Speed = 140 mph

Time = 2.5 hours

Distance = ?

Speed = distance/time

140 mph = distance/2.5hrs

Distance = 140×2.5

= 350miles

Plane 2

Speed = 170 mph

Time = 2.5 hours

Distance = ?

Speed = distance/time

170 mph = distance/2.5hrs

Distance = 170×2.5

= 425miles

The angle between side is 25 degree

From cosine rule

c^2 = a^2 + b^2 − 2abcos(tetha)

Where a = 350

b = 425miles

c^2 = 350^2+425^2-2(350×425)(cos25)

c^2 = 122500+180625-297500(0.906)

c^2 = 303125-269535

c^2 = 33590

C = √33590

C = 183.27miles

The distance they flew apart after 2.5hrs is 183.27miles