👤

Billy purchased four more oranges than apples. Apples cost 30 cents each and oranges cost 50 cents each. Billy
spent a total of $3.60. Write an equation, to find how many apples, a, he purchased.

Billy Purchased Four More Oranges Than Apples Apples Cost 30 Cents Each And Oranges Cost 50 Cents Each Billy Spent A Total Of 360 Write An Equation To Find How class=

Answer :

Answer:

0.30a + 0.50 (4+a) = 3.60

Step-by-step explanation:

Go Teaching: Other Questions