👤

Answer :

Answer:

348.9 mL of the 60% solution and 251.1 mL of the 15% solution.

Explanation:

First, we calculate how many mililiters of pure carbonic acid are there in 650 mL of a 38% solution:

  • 650 mL * 38/100 = 247 mL

Then we can express the sum of both initial solutions as:

  • 1)  x * 60/100 + y * 15/100 = 247

for the volume of carbonic acid; and

  • 2)  x + y = 600 mL

For the volume of the solutions.

We now have a system of two equations and two unknowns (x is the volume of the 60% solution and y is the volume of the 15% solution).

We express x in terms of y in equation 2):

  • x = 600 - y

And replace x in equation 1):

  • (600 - y) * 60/100 + y * 15/100 = 247
  • 360 - 0.6y + 0.15y = 247
  • -0.45y = -113
  • y = 251. 1 mL

Finally we calculate x using equation 2):

  • x + 251.1 = 600
  • x = 348.9 mL

Go Teaching: Other Questions