Answer :
Answer: The mole fraction of chloroform in this solution is 0.41
Explanation:
To calculate the moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text {Molar mass}}[/tex]
a) moles of [tex]CHCl_3[/tex]
[tex]\text{Number of moles}=\frac{49g}{119g/mol}=0.41moles[/tex]
b) moles of [tex]CH_3COBr[/tex]
[tex]\text{Number of moles}=\frac{73g}{123g/mol}=0.59moles[/tex]
To calculate the mole fraction, we use the formula:
[tex]\text{Mole fraction of a component}=\frac{\text{Moles of the component}}{\text{total moles}}[/tex]
[tex]\text{Mole fraction of chloroform}=\frac{\text{Moles of chloroform}}{\text{total moles}}=\frac{0.41}{0.41+0.59}=0.41[/tex]
The mole fraction of chloroform in this solution is 0.41