Answer :
Answer:
1.8ft/s
Step-by-step explanation:
Using the formula for calculating Speed as shown:
Speed = Distance/Time
Time = Distance/Speed
t = d/s
Given
d1 = 25 foot
s1 = 3ft/s
d2 = 15ft
Required
s2
Using the formula;
d1/s1 = d2/s2
s2 = s1d2/d1
s2 = 3*15/25
s2 = 45/25
s2 = 1.8ft/s
Hence the rate of change between the bottom of the ladder and the wall is 1.8ft/s