Answer :
Answer:
[tex]h=12.9cm[/tex]
Explanation:
Hello!
In this case, since we can consider the beaker until the 100-mL mark as a cylinder, we can use the following equation to relate its diameter, vertical distance or height and volume:
[tex]V=\pi h\frac{d^2}{4}[/tex]
Thus, since we know the diameter, volume (which is equivalent to 600 cm³) and π, we can plug in to obtain:
[tex]600cm^3=\pi *h*\frac{(77.0mm)^2}{4}[/tex]
It means it is necessary to take the mm to cm and solve for h:
[tex]h=\frac{600cm^3}{\pi*\frac{(7.70cm)^2}{4}} \\\\h=12.9cm[/tex]
Best regards!
The distance between each 100 mL mark is 2.15 cm.
The volume of a cylinder is obtained using the formula;
V = πr^2h
Now, we have the following information;
Volume of the cylinder = 600. mL or 600 cm^3
Diameter of the cylinder = 77 mm or 7.7 cm
Radius of the cylinder = 7.7/2 = 3.85 cm
Height of the cylinder = h
Hence;
600 = 3.142 × ( 3.85 )^2 × h
h = 600/3.142 × ( 3.85 )^2
h = 12.88 cm
There are six 100 mL marks on the beaker, the distance between each 100 mL mark = 12.88 cm/6 = 2.15 cm
Learn more about volume: https://brainly.com/question/12748872