👤

Density can be calculated by dividing an object's mass by its volume. If the mass of an object is 10 grams and its volume is 2 milliliters, what is its density?

Answer :

Explanation:

  1. mass =10g. volume=2ml. density=mass/volume = 10/2=5kg/m^3