👤

48 g of Aluminum will produce how much heat (in kJ) for this reaction?

Use the following reaction:

2 Al + 3 CuSO4 → 3 Cu + Al2(SO4)3 ∆H = -680 kJ

Round your answer to a positive whole number and do not write the unit.

Answer :

The heat produced from 48 g Aluminium = -578

Further explanation

Given

Reaction

2 Al + 3 CuSO4 → 3 Cu + Al2(SO4)3 ∆H = -680 kJ

48 g of Aluminum

Required

Heat released

Solution

mol of Aluminium = mass : Ar Al

mol = 48 g : 27 g/mol

mol = 1.78

From the reaction, heat released for 2 moles Al, so for 1.78 Al, the heat released :

[tex]\tt \dfrac{1.7}{2}\times -680~kJ=-578~kJ[/tex]