Answer :
Answer:
The time taken for the daredevil to travel the 50 m horizontally is 2.83 s.
Explanation:
Given;
angle of projection, θ = 45°
initial speed of the projectile, u = 25 m/s
horizontal distance traveled by the projectile, x = 50 m
The time taken for the daredevil to travel the 50 m horizontally is calculated as;
[tex]t =\frac{X}{u_x}[/tex]
where;
[tex]u_x[/tex] is the horizontal component of the velocity = uCosθ
[tex]t =\frac{X}{u Cos \ \theta} \\\\t =\frac{50}{25 \times Cos(45)} \\\\t= \frac{50}{17.678} \\\\t = 2.83 \ s[/tex]
Therefore, the time taken for the daredevil to travel the 50 m horizontally is 2.83 s.