Answer :
Answer:
62.9%
Explanation:
Step 1: Given data
- Mass of hydrate sodium carbonate (mNa₂CO₃.xH₂O): 71.5 g
- Mass of anhydrous sodium carbonate (mNa₂CO₃): 26.5 g
Step 2: Calculate the mass lost of water
We will use the following expression.
mH₂O = mNa₂CO₃.xH₂O - mNa₂CO₃
mH₂O = 71.5 g - 26.5 g = 45.0 g
Step 3: Calculate the percent of water in the hydrate sodium carbonate
We will use the following expression.
%H₂O = mH₂O / mNa₂CO₃.xH₂O × 100%
%H₂O = 45.0 g / 71.5 g × 100%
%H₂O = 62.9%