👤

Answer :

The  molarity of the HNO₃ solution : 0.212 M

Further explanation

Given

62.4 mL HNO₃

56.25 mL of a 0.235 M  KOH

Required

Molarity HNO₃

Solution

Titration formula

M₁V₁n₁=M₂V₂n₂

1= HNO₃, 2 = KOH

n = acid base valence (amount of H⁺/OH⁻ released,for HNO₃ and KOH = 1)

Input the value :

M₁ x 62.4 x 1 = 0.235 x 56.25 x 1

[tex]\tt M_1=\dfrac{0.235\times 56.25\times 1}{62.4\times 1}\\\\M_1=0.212[/tex]

Answer:

0.212

Explanation: