Answer :
Answer:
For 9GB of data the user would pay $82 monthly!
Explanation:
To start off, our end goal is 9GB. We have the equation 9 = ? We can add up to our solutions with 1GB, 3GB, and 10GB. We can immediately rule out 10GB, since 9GB ≠ 10GB. To cost the least amount of money we can add up 3GB and 1GB = 4GB + 5GB = 9GB!
So, our equation is 3GB + 1GB + 5GB = 9GB, now lets figure out the cost!
$28 + $12 + $42 = $82
For 9GB of data the user would pay $82 monthly!
Hope this Helps! :)
Have any questions? Ask below in the comments and I will try my best to answer.
-SGO