Answer :
Answer:
70.6N
Explanation:
Given parameters:
Impulse = 494Ns
Time = 7s
Unknown:
Force applied = ?
Solution:
To solve this problem, we use the formula of impulse;
Impulse = Force x time
Now insert the parameters and solve;
494 = Force x 7
Force = [tex]\frac{494}{7}[/tex]
Force = 70.6N