👤

Answer :

Market: $31.02/6 bags of apples
Orchard: $25.40/5 bags of apples

Market: $5.17/bag of apples
Orchard: $5.08/bag of apples

So, in conclusion, the apples at the orchard have a better deal than the apples at the market by $0.09.

Have a great day and also, can you please mark my answer as the brainliest answer?
Thanks.

Buying bags of apples from orchard will be the better deal.

What is unit price?

Unit price cab be found by using formula ,dividing the total price by the price of of one quantity.

Formula used for finding unit price

[tex]price of one item=\frac{total price }{total number of items}[/tex]

According to the given question

At the market:

Cost of 6bags of apples=$31.02

⇒ Cost of 1bag of apples [tex]=\frac{31.05}{6} =5.17[/tex]

At the orchard:

Cost of 5bags of apples =$25.40

⇒ Cost of 1bag of apples=[tex]\frac{25.40}{5}[/tex]=$5.08

Therefore, unit price of a bag of apples from orchard  is less as compared to the bag of apples from market.

Hence, buying bags of apples from orchard will be the better deal as compared to the buying bags of apples from market.

Learn more about the Unit Price here:

https://brainly.com/question/10706678

#SPJ2