👤

A contractor purchases 5 dozen pairs of padded work gloves for ​$74.40. He incorrectly calculates the unit price as ​$14.88 per pair for the expense report. What is the correct unit​ price? What is the​ error?

Answer :

Answer:

$1.24 per pair

Step-by-step explanation:

1) $74.40 ÷ 60 = $1.24

Go Teaching: Other Questions