Answer :
Explanation:
Hooke's Law: Fe = kx
x = Fe / k = (22.0N) / (4.00N/cm) = 5.50cm.
10.00cm + 5.50cm = 15.50cm
The new length of the spring is 15.50cm.
Explanation:
Hooke's Law: Fe = kx
x = Fe / k = (22.0N) / (4.00N/cm) = 5.50cm.
10.00cm + 5.50cm = 15.50cm
The new length of the spring is 15.50cm.