👤

Answer :

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

Given

Price of 2 smoothies = $5

We are to calculate the price of 8smoothies, say;

8 smoothies = $x

Divide both equations

2/8 = 5/x

Cross multiply

2x = 8×5

2x = 40

x = 20

Hence the price of 8 smoothies is $20

Go Teaching: Other Questions