👤

Answer :

Answer:

Bag of lemon

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost of loose lemon = $0.99 for 2

Cost of bag of lemon = $2.50 for 6

Calculating the cost per 1 for loose and bag of lemon (unit cost) ;

Loose lemon :

$0.99 /2 = $0.495

Bagged lemon :

$2.50 / 6 = $0.4167

Hence, since the unit cost of bagged lemon is lesser than loose lemon, then purchasing a bag of lemon is better