👤

error analysis: a contractor purchases 7 dozen pairs of padded work gloves for $99.12. she incorrectly calculates the unit price as $14.16 per pair for the expense report. what is the correct unit price? what is the error?

Answer :

Answer:

Unit Price= $1.18

The error is that the contractor divided $99.12 by 7 and didn't multiply the 7 by the dozen (12) first, which lead to a mistake.

Step-by-step explanation:

To find the unit price:

1) multiply 7x12 = 84

  to get the total amount of gloves

2) divide 99.12 by 84

  to get the unit price

Go Teaching: Other Questions