👤

Answer :

Answer:

We conclude that the price per pound of the grapes = $1.45

Hence, option A is true.

Step-by-step explanation:

Given the table

Pounds of Grapes         Total Cost

1.2                                    $1.74

2.6                                   $3.77

4.4                                    $6.38

Total pounds of Grapes = 1.2+2.6+4.4

                                               = 8.2 pounds

Aggregate cost = 1.74 + 3.77 + 6.38

                                  = $11.89

Thus,

Prince per pound = Aggregate cost / Total pounds of Grapes

                              = 11.89  / 8.2

                              = $1.45

Therefore, we conclude that the price per pound of the grapes = $1.45

Hence, option A is true.