Answer:
The velocity of the particle from T = 0 s to T = 4 s is;
0.5 m/s
Explanation:
The given parameters from the graph are;
The initial displacement (covered) at time, t₁ = 0 s is x₁ = 1 m
The displacement covered at time, t₂ = 4 s is x₂ = 3 m
The graph of distance to time, from time t = 0 to time t = 4 is a straight line graph, with the velocity given by the rate of change of the displacement to the time which is dx/dt which is also the slope of the graph given as follows;
[tex]The \ slope \ of \ the \ displacement \ time \ graph, \ m =velocity, \ v= \dfrac{x_2 - x_1}{t_2 - t_1}[/tex]
[tex]Therefore, \ the \ velocity \ of \ the \ particle \ v = \dfrac{3 \ m - 1 \ m}{4 \ s - 0 \ s} = \dfrac{2 \ m}{4 \ s} = \dfrac{1}{2} \ m/s[/tex]
The velocity of the particle from t = 0 s to t = 4 s = 1/2 m/s = 0.5 m/s.