👤

Answer :

Answer:

350N, 800 N

Step-by-step explanation:

for question no 6

mass (m) = 70 kg

acceleration (a) = 5 m/s²

Force (F) = m * a = 70 * 5 = 350 N

for question no 7

mass (m) = 80 kg

acceleration (a) = 10 m/s²

Force (F) = m * a = 80 * 10 = 800 N

Hope it will help :)❤

Answer: 350N, 800 N

Step-by-step explanation:

for question no 6

mass (m) = 70 kg

acceleration (a) = 5 m/s²

Force (F) = m * a = 70 * 5 = 350 N

for question no 7

mass (m) = 80 kg

acceleration (a) = 10 m/s²

Force (F) = m * a = 80 * 10 = 800 N