👤

Answer :

Answer:

Y=0.99+x

Step-by-step explanation:

Answer:

y = 0.99x

Step-by-step explanation:

For each donut that costs $0.99 each as stated in the question, you want to multiply that number by x in which x is the amount of donuts that may be bought in which y = 0.99x is your correct answer.